Home CANLI Test – Ford Mondeo 1.6 TDCI
Test – Ford Mondeo 1.6 TDCI

Test – Ford Mondeo 1.6 TDCI

467
1

Ford’un D segmentinde yer alan iddialı modeli Mondeo, 1.6 lt’lik dizel motoru ile konuğumuz. Geçirdiği son makyajın üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına ve 2013’ün ilk çeyreğinde yeni haliyle karşımıza çıkacak olmasına rağmen birçok modelden tanıdık olan bu motorun Mondeo’da nasıl işlediği onu teste almamızda daha etkili oldu. Tabi ülkemizin ağır vergi sisteminde bu motor seçeneği şimdi olduğu gibi yeni gelecek olan modelde de popüler olacaktır,bunu öngörmek hiç zor değil. Bu motor o kadar popüler ki test parkımızda en son yer alan modeller bir hayli ilgi çekici.S60,DS5,308 şeklinde liste ilerliyor.Mondeo yaşlanmış olmasına rağmen dışarıda kinetik tasarım stratejisinin desteğiyle hala dinç görünüyor tabi aynı şeyi modelin kabin tasarımı içinde söylemek isterdik. Burada özellikle kullanılan malzeme kaltesi ve işçilik 508’i aratmasa da bir Passat’ı aratıyor. Mondeo boyutlarıyla oldukça iri bir otomobil, hatta sınıfının en kalıplı otomobillerinden. Bu durum da içeride geniş ve ferah bir kabin yaratıyor ancak AVM otoparklarında birden fazla manevra kaçınılmaz oluyor.İdeal sürüş pozisyonunu bulabilmek biraz sıkıntılı ve koltuk baldır desteği de yetersiz, bu durumda uzun süreli sürüşlerde erken yorulma kaçınılmaz oluyor. Arka tarafta bu anlamda sıkıntı yer almıyor ve bu durumda modeli makam otomobili olarak kullanmak daha mantıklı görünüyor.1.6 dizel ünite 115 bg güç üretiyor ve 270 Nm tork değerine sahip.0-100 m/s hızlanma değeri 11.9 sn,bu değer 2.0 dizel (otm) versiyondan yaklaşık 2 sn fazla ama bu fark için yaklaşık 23.000 TL değermi? 1.6 dizelin fabrika verilerine göre maksimum hız değeri de 190 km/s. Peki bu motoru otomatik olarak alabiliyormuyuz? Ford’un cevabı birçok dizelinde olduğu gibi maalesef hayır. Birçok modelinde olduğu gibi burada da dizel model gamında otomatik eksikliği Ford’un hanesine eksik puanlar kazandırıyor. Modelin özelllikle bu versiyonu ile odaklandığı ekonomi disiplininde güzler gülüyor. Performans ağırlıklı kullanımımız sonucu Mondeo fabrika verisinden(4.9) çok fazla uzaklaşmadan 7.1 lt ile testi noktaladı.
Daha dikkatli davranıldığında bu değer biraz daha aşağıya rahatlıkla çekilebilir. 18” alüminyum alaşımlı jantlar,Isıtmalı ön cam,Isıtmalı ön koltuklar, 8 yönde elektrik ayarlı / hafızalı sürücü koltuğu,anahtarsız çalıştırma ,katlanan yan aynalar, 8 yönde elektrik ayarlı yolcu koltuğu, deri döşeme,karartılmış arka camlar, Bi-xenon ön farlar (sabit köşe lambaları ile birlikte) test aracımızda yer alan Selective donanım seviyesi ile dikkat çeken özellikler.Mondeo 2.0 Ecoboost versiyonunda olduğu gibi buradada tok bir sürüş karakteristiği ile bizi karşıladı. Modeli özellikle çizgisinden çıkarmak el freni yardımı olmadan çok zor.ESP devredeyken üst limitlerde gelen kafadan kaymalarda çok sert olmayan müdahalelerle gazı sizden ödünç alıyor. Tamamen kapatılabilen sistem devre dışı iken modelin limtilerini daha net görebilmek mümkün, bu durumda Mondeo ani yön değişimlerinde çok istekli olmayan bir sürüş ortaya koyuyor. Modelin tadı daha çok yüksek hızlı virajlarda stabil bir yapıda virajları dize getirmeye başlayınca çıkıyor. Burada özellikle sadece çekiş kontrol sistemi kapatılabiliyor olmasına rağmen sürücüyü biraz daha eğlendirebilen Passat, Mondeo’dan kabin konforunun yanında eğlence disiplinin de de üstün görünüyor.Adaptif hız kontrolü,kör nokta uyarı sistemi modelde dikkatimizi çeken özellikler arasındaydı.Mondeo D segmentinde uzunca yıllardır üst sıralarda yer alan iddialı bir model. Bakalım rakipleri karşısında son demlerini yaşayan test konuğumuz yeni versiyonu ile birlikte eksikliklerini gidererek kızışan rekabete dahil olabilecekmi?
YAZI: EREN TEKİN
FOTOĞRAFLAR: ANIL ÇELENK

Otomobil Dünyam Otomobil Dünyam

Yorum(1)

  1. slm arkadaşlar benim 2011 model passatım var 1.6 tdi duz vıtes comfortlıne ben bu yukarıda yazan ve test eden arkadaşa sunu soyluyorum 1-2 saatlık passat veya mondeo testı ıle mılletı yonlendırmeyın.. o gun huzursuz oluşunuz veya daha üst bır araca bınmenız bu test ettıgınız arabayı kotu olarak algılamanıza neden olabılır. benim arkadasımın mondeosu var 1.6 tdcı resmen hasta oldum arabaya benım passsat yanında ucuz basıt bır araba olarak kaldı ayrıca orta segmentte iç ferahı ve genişliği aranır bu avantajdır ama arkadas bunu oyle bı anlatmıs(avm lerde park sorunu dıor benım kullandıgım passattan farkı 4 veya 5cm) olumsuz bır sey gıbı… d segmenti araç iç genışliği yol tutuşu yakıt ekonomısı cok onemlıdır ama ben passatın içinde rahatsız oluyorum daralıyorum. ne olur adıl yorum yapın… en yakın zaman da passatımı satıp mondeo alacağım…..

YORUM YAPIN