Home - Salgın sonrası Otomobil Fiyatları Azalacak mı? Artacak mı?

Salgın sonrası Otomobil Fiyatları Azalacak mı? Artacak mı?

0 veya 2. el Otomobil fiyatları salgın sonrasında ne olacak herkese merhabalar uzun süredir sizlerden bu salgın sürecinde en çok gelen sorulardan birisi abi ne olacak bu araba piyasası gibi sorulardı Salgın döneminde en fazla merak edilen sorulardan biriside Otomobil Fiyatlarında salgın sonrasında azalma yada artış olup olmayacağı.

Bende sektörden önemli isimlerle istişare ettim ve sizler için edindiğim bilgileri derledim malum şuanda bir çoğumuz evimizdeyiz işlerimize gidemiyor ve sosyal yaşantımızı sürdüremiyoruz böyle bir dönemde haliyle otomobil alım satımında da büyük bir düşüş yaşandı. Kimleri salgından sonra otomobil fiyatlarının artacağını düşünürken kimleri düşeceğini savunuyor . Bu gibi söylentiler sadece bizde değil birçok ülkede var aslında örneğin Almanya ‘ da ki bağlantılarım orada da bu gibi dedikoduların var olduğunu belirtiyor alman otomotiv üreticilerinin birçoğunun 0 araç parklarının dolup taştığını salgın sonrasında yatan araç parkını rahatlatmak ve yeni üretimi daha hızlandırabilmek için 0 araç fiyatlarının yarı fiyatına satılabileceği bile konuşuluyormuş Almanya ‘ da.

Ama tabi yinelemekte fayda var böyle bir senaryo gerçekleşirse ve etkisi ülkemize kadar gelirse ne mutlu bize ama ben kişisel olarak bu kadar iyimser olamıyorum ne yazık ki. özellikle son 1-2 senede ülkemizde ne yazıkki otomobil fiyatlarında inanılmaz artışlar gördük, bizim gibi otomobil tutukunları için keyif alabileceğimiz otomobiller her geçen gün ulaşılması zor fiyatlara yükseldi.

2020 üretimlerinin tam yeni başladığı dönemde avrupa, asya hatta ülkemizdeki birçok otomobil fabrikası üretimi durdurdu. Bunalrın yeniden üretime tam kapasite başlaması salgının tamamen bitmesiyle mümkün olabilecek ki bu noktada salgının ne zaman tamamen biteceğini ne yazıkki belirsiz.

Bunları şunun için söylüyorum hayat normale dönüp çarklar dönmeye başladığında 0 araç üretimleri başlamış olsa bile ülkemize gelmesi biraz zaman alabilir ve bu durumunda doğuracağı bazı handikaplar ortaya çıkabilir tabi bu dönemde ülkemizde üretim yapan firmalardan daha hızlı çözümler görebiliriz diye düşünüyorum.

Her ne kadar şuan içinde bulunduğumuz salgın döneminde araştırmalar otomobil fiyatlarında ortalama %4 lik bir düşüş yaşandığını göstersede salgın sonrasında 0 araçların gecikmeli gelme durumu yaşanırsa 2. el piyasasında fiyat artışı görülebilir , özellikle 1-2 yaşında az kullanılmış otomobillerde daha yüksek oranda fiyat artışı olması muhtemel. bilgi aldığım önemli kaynaklardan birisi olan ikinciyeni.com genel müdürü emre ayyıldız ın ifadelerinide aynen paylaşıyorum. “COVID-19 etkisini kendi platformumuz üzerinden gerçekleşen satışlarla da inceliyoruz. Mart ayının ilk 10 gününde satış fiyatlarında yüzde 3’lük bir artış gördük, son 20 günde ise yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı.

Genel itibarıyla mart ayında fiyatlarda yüzde 4,5’lik bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Fiyatlar bir süre daha düşebilir ancak bunun geçici olacağını, yaz aylarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatlarının artacağını düşünüyoruz” şeklinde ifade etmiş. evet Bu durumda sanırım aciliyet yoksa alışveriş yapmamak en mantıklısı sonuçta artış yaşansa bile eğer varsa değiştirmek isteyeceğiniz otomobilin fiyatı da yükselecektir. Sizlerden çok fazla soru aldığım bu konuya kayıtsız kalmak istemedim ve derlediğim bilgiler doğrultusunda benim öngörülerim bu şekilde, ama sizlerinde fikirlerini alt tarafa bekliyorum arkadaşlar umarım faydalı bir video olmuştur hepiniz için. bu vb konu önerilerinizi de alt tarafa bekliyorum.

Otomobil Dünyam

LEAVE YOUR COMMENT