Home - Rekabet kurulu Alman otomobil markalarını incelemeye aldı
Rekabet kurulu Alman otomobil markalarını incelemeye aldı

Rekabet kurulu Alman otomobil markalarını incelemeye aldı

Türkiye rekabet kurulu, Alman otomobil üreticilerinin ülkenin rekabet yasasını ihlal edip etmediğini belirlemek için VW, Audi , Porsche, Mercedes ve BMW hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu .

Beşli Grup olarak adlandırılan ve Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW’nin çalışma grupları aracılığıyla binek minibüsler de dahil binek araç pazarında, bileşen geliştirme ve üretimi, egzoz arıtma ve emisyon standartlarını da içerecek şekilde ürün özellikleri, inovasyon, çevresel ve güvenlikle ilgili teknolojiler, sertifikalar ve standartlar ile bunların piyasaya giriş zamanlamasına ilişkin koordinasyonlarda bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11.06.2020 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, Beşli Grup arasındaki güvenliğe ilişkin iş birliği kapsamında radar hız kontrol sisteminin çalışabileceği maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en fazla hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini; çevreyle ilgili iş birliği kapsamında benzin partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini, SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) bakımından rekabete hassas bilgilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini içeren iddialara ilişkin bulguları ciddi ve yeterli bularak; bahsi geçen iddialar bağlamında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin ve iddia konusu eylemlerin Türkiye’de etki doğurup doğurmadığının tespitine yönelik olarak;

  • Audi AG, 
  • Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, 
  • Volkswagen AG, 
  • Mercedes-Benz AG 
  • Bayerische Motoren Werke AG 

hakkında soruşturma açılmasına, 20-28/346-M sayı ile karar verdi.

Soruşturma, Volkswagen’nin Türkiye’de yeni bir çok markalı tesis kurma planlarını iptal etmesinden hemen sonra başlatıldı. Azalan otomobil satışlarının mevcut tesislerin tam kapasite çalışılarak karşılanabileceği sebebiyle üretim tesisinden vazgeçildiği bildirildi.

Fabrika Manisa’da olacaktı

Wolfsburg merkezli şirket başlangıçta Manisa’da yeni fabrika inşa etmek istedi. Türkiye’nin batı kıyısında İzmir’in 40 km kuzeydoğusunda fabrika kurulsaydı,  VW 2022’den başlayarak yeni nesil Passat ve Skoda Superb’i orada inşa edecekti. Fabrika, yıllık maksimum 300.000 adet üretim kapasitesine sahip olacak ve başlamak için yaklaşık 1 milyar avro ​​yatırım bedeli alacaktı.

Yeni modeller Bratislava’da üretilecek

Yepyeni Passat ve Superb Manisa yerine VW’nin Slovakya’daki Bratislava fabrikasında üretileceği bildirildi . Superb’e gelince, şu anda yerel olarak, Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki Kvasiny fabrikasında inşa ediliyor.

Otomobil Dünyam

LEAVE YOUR COMMENT