Home CANLI Pirelli, premium segmentte dünya liderliğini hedefliyor
Pirelli, premium segmentte dünya liderliğini hedefliyor

Pirelli, premium segmentte dünya liderliğini hedefliyor

1872 yılında kurulan Pirelli, 2014 yılında 6,1 milyar Euro’luk cirosu ile dünyanın en büyük beşinci lastik üreticisidir. 160’ı aşkın ülkede ticari varlığı bulunan Pirelli’nin dört kıta ve 19 lastik üretim tesisinde yaklaşık 38.000 kişi çalışıyor.
Yüksek performans ve ultra-yüksek performans lastik üretiminin liderleri arasında yer alan Pirelli, premium segment alanında 2015 yılı itibarıyla dünya liderliğini hedefliyor. AR_GE’ye büyük önem veren ve toplam gelirinin % 3’ünü, premium segmentten elde ettiği gelirin ise % 7’sini AR-GE çalışmalarına harcıyan Pirelli, yaklaşık 4.500 patent içeren bir portföye sahip.
Pirelli’nin lastik faaliyetleri; otomobil, SUV, hafif ticari araç ve motosikletler için üretilen ‘tüketici lastikleri’ ile otobüs, kamyon ve tarım araçları için üretilen ‘endüstriyel lastikler’ olmak üzere iki ana segmentte toplanıyor.
1907 yılından beri motorsporları alanında faaliyet gösteren Pirelli, Dünya Superbike Şampiyonası, Ferrari Challenge, Lamborghini Blancpain Super Trofeo ve Maserati Trophy gibi prestijli tek marka şampiyonalarının yanı sıra tüm dünya tarafından beğeniyle takip edilen Formula 1™ şampiyonasının 2011-2017 yılları arasında tek resmi lastik tedarikçiliğini de üstlendi.
Ürünlerin mükemmelliği, Pirelli Takvimi efsanesi, Formula 1 prestiji, grubun moda sektöründeki varlığı ile Pirelli için 2,5 milyar Euro’luk bir marka değerine sahip. 140 yıllık endüstriyel geleneğiyle Pirelli aynı zamanda İtalya’nın üretim sanayisinin baş aktörlerinden biridir.
Türkiye hikayemiz
1960 yılında ilk Türk lastik fabrikası olarak kurulan Türk Pirelli Lastikleri A.Ş., 1962 yılında İzmit fabrikasında ürettiği ilk yerli üretim lastiğini yollarla buluşturdu.
%99 hissesi Pirelli Grubu’na ait olan Türk Pirelli Lastikleri A.Ş., 1,2 milyar TL tutarındaki cirosu, yüzde 60 oranındaki ihracat payı, yaklaşık 2000 çalışanı ve 400’ün üzerindeki yetkili satıcı ağıyla sektörde önemli bir görev üstleniyor.
Pirelli Grubu içerisinde önemli bir üretim üssü olan olan İzmit Fabrikası, Türkiye’den yapılan toplam ihracatın yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Türk Pirelli, yıllık 5 milyon 119 bin adetlik ihracatı ve 682 milyon TL’lik ihracat geliriyle ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.
İzmit Kocaeli bölgesinde yer alan ve 340.000 metrekarelik alana sahip Türk Pirelli Lastikleri Fabrikası, Pirelli Grubu’nun tonaj ve üretim çeşidi bakımından aynı çatı altında üretim yapan en büyük tesisidir. Pirelli grubunun en kapsamlı üretim gerçekleştiren İzmit Fabrikası, yıllık 7 milyon adet lastik üretme kapasitesiyle otomobil, hafif ticari araç, kamyon ve motorsporları ana grupları olmak üzere toplam 675 çeşit lastik üretimini gerçekleştiriyor. Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, yarışlarda kullanılmak üzere tüm F1 lastiklerini de İzmit’te üretiyor.
2008 senesi itibarıyla bünyesinde “AR-GE” birimini oluşturan Türk Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası, GrandAm, Ferrari Challenge gibi dünyanın en prestijli motorspor aktivitelerinin lastiklerinin yanı sıra yapısında aromatik yağları barındırmayan çevre dostu Cinturato Serisi lastiklerini de İzmit’te üretiyor.
Kurulduğu yıldan itibaren fabrikasının bulunduğu bölgenin kalkınmasına büyük önem veren Türk Pirelli, bu çerçevede 1968 yılında Kocaeli’nde Türk Pirelli İlköğretim Okulu’nu hizmete sokarken, “Eğitime %100 Destek” kampanyası çerçevesinde 2008 yılında ise İzmit Köseköy Pirelli Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Pirelli’nin tüm dünyadaki yenilikçi, lider ve teknolojik üstünlüklere sahip konumunu Türkiye’ye uyarlayarak, ülkenin öncü markalarından birini yaratan Türk Pirelli Lastikleri A.Ş., 50 yıldan uzun bir süredir kazandığı güvenle gelecek yıllardaki başarıları için güçlü temeller atmaya, istihdam yaratmaya, bilgi ve birikimleriyle geliştirdiği ürünleri dünyaya ulaştırmaya, tüketicilerine premium katkı sağlamaya, Türk lastik sektörü ve Türk ekonomisine değer katmaya devam edecektir.

Otomobil Dünyam

LEAVE YOUR COMMENT