Home CANLI Mercedes-Benz emisyon hilesi şüphesiyle inceleme altında
Mercedes-Benz emisyon hilesi şüphesiyle inceleme altında

Mercedes-Benz emisyon hilesi şüphesiyle inceleme altında

Alman otomobil devi Mercedes Benz tesisleri emisyon skandalı şüphesiyle aranıyor. Stuttgart Savcılığı tarafından yürütülen emisyon skandalı kapsamında Mercedes’in dört farklı bölgedeki 11 tesisinde arama yapılıyor.
Alman basınına yansıyan haberlere göre, Mercedes aramaları doğrularken, ayrıntı vermekten kaçındı. Bild gazetesi ise, soruşturmanın hedefinde üst düzey yöneticiler bulunmadığını yazdı.
Savcılık Mart ayında Mercedes çalışanları hakkında emisyon skandalı kapsamında soruşturma yapılacağını duyurmuştu. Savcılıkla işbirliği yapılacağını açıklayan Mercedes, manipülasyon iddialarını reddediyor.
Emisyon skandalı bir başka Alman Otomobil devi olan Volkswagen’in 2015 yılında dünya çapında milyonlarca otomobilin emisyon değerlerini özel bir programla düşük gösterdiğinin ortaya çıkmasıyla gündeme oturmuştu.

Mercedes Benz Türk’ten olayla ilgili yazılı açıklama geldi.

Şirketten gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuna Açıklama

Stuttgart Savcılığı tarafından Mart 2017’de duyurulduğu üzere, dizel motora sahip binek otomobillerde egzoz gazı salınımının olası manipülasyonu iddiası ile ilgili Almanya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Daimler AG tesislerinde araştırma başlatıldığı doğrudur. Konuyla ilgili ana şirketimiz Daimler AG, yetkililerle işbirliği içerisindedir. Bu süreçte Daimler AG, resmi merciler tarafından talep edilen tüm bilgileri yetkililere sağlamış olup; tesislerinde gerçekleşmesi muhtemel soruşturma bilgisine şirketin ilk 3 aylık ara faaliyet raporunda da yer vermiştir. Bu bilgilerin ötesinde devam eden ön soruşturma hakkında daha fazla açıklama yapamamaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Otomobil Dünyam

LEAVE YOUR COMMENT