Home CANLI İstanbul Üniversitesi’nin elektrikli otomobil yorumu: Milat 1453
İstanbul Üniversitesi’nin elektrikli otomobil yorumu: Milat 1453

İstanbul Üniversitesi’nin elektrikli otomobil yorumu: Milat 1453

491
0

3 2 YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ‘YEREL T1’ KONYA’DAİstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından 4 yıllık bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda gerçekleştirilen MİLAT adlı aracımız %100 milli ve elektrikli bir araç olup elektromobil kategorisinde TÜBİTAK tarafından yapılan yarış sonucunda birinci olarak Türkiye’nin en verimli milli elektrikli aracı olarak seçilmiştir.
Aracımızın başarısını tüm Türkiye çapına yaymak ve aracımızı test etmek amacıyla çıkmış olduğumuz Türkiye turunda aracımız Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale illerinden geçip İstanbul’a geri dönerek toplamda 4650 km’lik yolu 75 TL mal etmiştir.
Yolculuğumuz sırasında aracımız İstanbul’dan Ankara’ya tek şarj ile 6 saat 10 dakikalık 436 km’lik yolu ortalama 80 km/sa hızla 7.2 TL’ye giderek aracımızın düşük maliyetle ne kadar yol alabildiği kanıtlanmıştır.
Aracımızın menzili 500 km olup, maksimum 135 km/sa hıza ulaşabilmektedir.
Milat 1453 ekibi olarak amacımız, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmektir.
Yaptığımız yenilikleri ve çalışmalarımızı görebilmek, merak ettiğiniz sorular için bizi takip edebileceğiniz sosyal hesaplarımız;

https://www.facebook.com/projemilat

https://twitter.com/ProjeMilat

https://instagram.com/milat1453

[email protected]

YORUM YAPIN