Home CANLI Görev dışı çakarlı araçlar yasaklandı ve ihbar hattı açıldı
Görev dışı çakarlı araçlar yasaklandı ve ihbar hattı açıldı

Görev dışı çakarlı araçlar yasaklandı ve ihbar hattı açıldı

Özellikle yoğun şikayet alan ve sosyal medyaya yansıyan çakarlı araçlar tarafından taciz edilen sürücülerin çektiği videolar sonrasında;
Artık polis araçları hariç çakar yakan bütün araçların geçiş üstünlükleri bugün (18 Ekim 2017) itibarıyla iptal edildi.
İçişleri Bakanlığı bugün bir açıklama yayınladı. Artık polis araçları hariç bütün çakarlı araçların geçiş üstünlüklerini iptal edildi. Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak.

Açıklamaya göre, konvoy haricinde görev dışı çakar yakmak da yasaklanıyor. Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak.

Aracın ön kısmına mavi ve kırmızı yanıp sönen lambalardan oluşan çakar sistemi normalde belli şartlarda kullanılabiliyor, bunun içinse emniyet müdürlüklerinden izin alınması gerekiyordu. Ancak trafikteki çakarlı araç sayısı çığ gibi büyüyünce ve bu araçlar trafikte daha da karmaşaya neden olmaya başlayınca, izinsiz kullananlar hakkında ciddi bir ceza uygulaması kaçınılmaz oldu.

Çakar lambayı usülsüz taktırdığı ve kullandığı tespit edilen sivil araçların sahiplerine, 192 TL para cezası kesilip araçlarının da belli bir süre trafikten men edilecek. Gördüğünüz yerde bir fotoğrafını çekerek 05521550155 ve 05331550155 no’lu telefonlara Whatsup aracılığıyla gönderip ihbar edebilirsiniz.

Otomobil Dünyam

LEAVE YOUR COMMENT